Bystrčník » Brno: Územní plán straší silnicemi i obchody

Sdílet
Brno: Územní plán straší silnicemi i obchody

Bystrčník 28. 2. 2011 v 10.46 Témata: , , , , , , , , , , , , ,

Když začalo projednávání tří konceptů nového brněnského územního plánu, očekávali představitelé města tisíce námitek a připomínek. A podle lidí z občanských sdružení se jich skutečně dočkají.

Návrhy územního plánu obsahují několik kontroverzních bodů. Nejčastěji se námitky týkají stavby silnic, vzniku dalších nákupních center, průmyslových zón nebo naopak rušení zahrádkářských kolonií ve městě.

Podle náměstka pro územní plánování Ladislava Macka je magistrát na nával námitek připravený. „Při projednávání územního plánu v Praze přišlo šestnáct tisíc námitek. My počítáme řádově s tisícovkami,“ podotkl Macek.

Proti kterým návrhům územního plánu lidé protestují nejvíce? Redakce Brněnského deníku Rovnost vybrala čtrnáct nejžhavějších problémů.

DÁLNICE R43. Město ve spolupráci s krajem počítá s variantou, kdy rychlostní silnice protne Bystrc. Naopak aktivisté prosazují variantu R43 až za západními hranicemi města v takzvané Boskovické brázdě. Po žalobách občanských sdružení loni Nejvyšší správní soud zrušil tu část stávajícího brněnského územního plánu, který s R43 počítá. Dva ze tří připravovaných konceptů s ní i nadále počítají. „Ve třetí variantě ovšem dálnice chybí,“ upozornil náměstek Macek.

SILNIČNÍ PRŮTAHY Z MEDLÁNEK DO BYSTRCE A IVANOVIC. Koncept územního plánu navrhuje propojit silnicí brněnské Medlánky s Ivanovicemi a Bystrcí. Místní však mají z nárůstu dopravy strach. „Všechny auta ze západu Brna pojedou na sever přes nás,“ obává se Michal Marek se sdružení Občané pro Medlánky. Na stranu obyvatel se postavilo i zastupitelstvo městské části.

HORNÍ NÁMĚSTÍ BYSTRC. Na louce u ulice Kamechy počítá plán s víceúčelovým odmem. Sdružení Horní náměstí chce plány omezit. „Požadujeme zmenšení místa pro obchody ještě na třetinu a omezení na maximálně na dvě patra,“ uvedl Luboš Raus ze sdružení. Bystrčtí zastupitelé jsou s lidmi ochotni jednat.

SJEZDOVKA KOHOUTOVICE. Se sjezdovku od hotelu Myslivna do Pisárek nakonec nepočítá ani město. Protla by totiž evropsky chráněnou lokalita Natura 2000.

KONEC ZAHRÁDKÁŘSKÝCH OSAD. Územní plán počítá se zrušením zahrádkářských osad na Žlutém kopci, Červeném kopci a Kraví hoře v Brně-střed, osady v Husovicích a v takzvané Jurance mezi Jundrovem a Kohoutovicemi. „Zahrádky ale mají nenahraditelný společenský, kulturní i ekologický přínos,“ upozornil zástupce nespokojených zahrádkářů z Kraví hory Pavel Holík.

(…)

Zkráceno, celý článek Petra Jeřábka si přečtěte na www.denik.cz

Související

Jana Konečná: Místo přírody území za plotem

Územní plán a zástupce veřejnosti – Je potřeba vaší pomoci

Jeden komentář k příspěvku „Brno: Územní plán straší silnicemi i obchody”

 1. J.B. říká:

  Sjezdovka u Myslivny vsr. Natura 2000

  NATURA 2000:
  Dělí se na ptačí lokality a evropsky významné lokality, území je vyhlašováno pro konkrétní druhy a nebo přírodní stanoviště. Ochranná opatření jsou tedy přesně cílena na daný předmět ochrany a nemají jednotný ochranný režim. V Kohoutovicích se jedná o Roháče obecného.

  Při pohledu na zobrazení lokalit Natura 2000 v ČR lze vysledovat, že pohoří Beskydy, Šumava, část Jeseníků aj. jsou zahrnuty jako lokality EVS, včetně stávajících i nově rozšířených sjezdovek.

  Roháč obecný jakožto nejznámější představitel brouků z čeledi roháčovitých žije v dutinách starých stromů a v mrtvých pařezech v lesích a hájích. Dospělí jedinci se objevují od konce května do začátku srpna a jsou nejvíce aktivní ve večerních hodinách. Samičky roháče kladou svá vajíčka do rozkládajícího se dřeva. Larvy se živí rozkládajícím se dřevem pařezů, starých stromů a keřů, hnijících kůlech plotů v kompostových hromadách a listovkách. Kukla roháče žije asi tři měsíce v půdě a v létě se vylíhne dospělý brouk, který se odlétá pářit s jedincem opačného pohlaví. Dospělí brouci žijí pouze několik měsíců a živí se nektarem a šťávou stromů a rostlin…
  Pokud při realizaci průseku sjezdovky (v době vegetačního klidu) nenastane odstranění starých stromů a pařezů, (vybrané pokácené porosty budou ponechány na okrajích průseku lesa příp. přemístěny do lesního porostu), populace Roháče obecného nebude tak ohrožena, ba naopak než dřevo zcela vyhnije, budou míti Roháči, Roháčkyně a Roháčata další rozšířené možnosti pro své působiště.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?