Sdílet
Brno-Kohoutovice: Chceme skatepark jako v Bystrci!

Bystrčník 7. 10. 2014 v 14.17 Témata: , , ,

Chceme skatepark jako mají v Bystrci. I to zaznělo na setkání kohoutovických mladých minulou neděli. Jakub Hruška, kandidát místní KDU-ČSL, který setkání svolal, dává skatepark v Bystrci za příklad úspěšné investice do sportování mládeže.

Skatepark v Bystrci u Vejrostovy ulice otevřel na počátku roku 2010. Náklady na výstavbu dosáhly 2,2 milionu korun bez DPH.

„Popularita bystrckého skateparku ukazuje, že tento typ investice je velice efektivní. I to je jeden z důvodů, proč chceme prosadit podobné sportoviště v Kohoutovicích,“ zmínil Jakub Hruška.

Jsem skejťák teoretik!

„Velmi často se pohybuji mezi místní mládeží a sleduji, čím se baví a co ji zajímá. Protože se zde taky všichni tak trochu známe, vím, kolik mladých tu jezdí na prknech či bajkuje a že nemají kde trénovat, takže jezdí po silnicích a to je dost nebezpečné. Začal jsem tedy zjišťovat, jaké mají možnosti v okolí, prostudoval jsem si skateparky v celé republice a podíval se i na oblíbené areály v zahraničí.“ vysvětlil Jakub Hruška. „V podstatě jsem teď takový skejťák – teoretik.“ směje se.

Padesátka mladých u vodojemu

Protože je přesvědčen, že do věcí tohoto typu by měli mluvit hlavně ti, kterých se to týká, svolal na neděli 5. října 2014 setkání u kohoutovického vodojemu, kam všechny sportovce „na kolečkách“ pozval. Poté, co probrali možné lokality, věnovali se detailům, tedy materiálům, zastřešení a velikosti. Diskutovali nad stupněm a úrovní překážek, hledali kompromis, aby výsledek mohli využítvat jak jezdci na prknech, tak bikeři či mládež na koloběžkách.

„Musíme to řešit s nimi, s kým jiným? Oni nejlíp vědí, co potřebují a co jim vyhovuje. Nemá smysl, aby tu stál areál, který bude stejný jako všechny podobné kolem, ale bude prázdný a nevyužívaný.“ tvrdí Jakub Hruška, který v současné době kandiduje do kohoutovického zastupitelstva. Nedalo mi to: „A co když  ve volbách neuspějete, nezůstanou z tohoto snu jen marné naděje?“ „Ano, pokud se do zastupitelstva dostanu, bude to snazší, ale už mám plán pro druhou variantu. Zformováním se do občanského sdružení a tlakem na zastupitele budeme o zbudování skateparku usilovat tak jako tak“, vysvětluje Hruška.  Ostatní souhlasně pokyvovali a sklonili se k Hruškou velmi dobře a důkladně připraveným plánkům a návrhům.

Svoboda a životní styl

Nedalo mi to a oslovila jsem některé přítomné, zajímalo mne, co pro ně tento druh sportu znamená. „To je prostě svoboda a styl.“ odpověděl Dan, který jezdí už patnáct let a souhlasili s ním i Milan nebo Karolína, která po třech letech ježdění na longboardu už sbírá jednu cenu za druhou. O tom, že jsou tyto „děti“ (sem patří velká omluva jednomu z přítomných, Alešovi, který už má vysokoškolský titul) opravdu do svého koníčka zapálené, svědčí i to, že mnohé z nich již mají sponzory z řad výrobců sportovního vybavení.

Bylo příjemné pozorovat, jak konstruktivně celé setkání probíhalo. Všichni mají před sebou společný cíl a čeká je ještě dlouhá cesta, ale vědí co chtějí a jdou si za tím, všechny poznámky i připomínky byly věcné a k tématu a Brno pro vás bude další průběh  bedlivě sledovat.

Text, foto: Brno pro vás, www.brnoprovas.cz
Úvod: -vl-

Zanechte komentář

3 + 3 = ?