Bystrčník » Altán u školy vystupuje z mlhy

Sdílet
Altán u školy vystupuje z mlhy

Bystrčník 27. 4. 2012 v 13.30 Témata: , , , , , , , , ,

U základní školy Heyrovského 32 v Bystrci by snad ještě letos mohla vzniknout přírodní učebna – altán. Tak, jak se Klubu rodičů, občanskému sdružení, které při škole působí, daří získávat finanční prostředky na stavbu, dostává původně mlhavý plán pevnější obrysy.

Původní impuls vzešel od učitelů. Zdálo se jim pěkné, aby děti mohly strávit některé z hodin vyučování venku. Škola však nemá na altán peníze, obrátila se proto na Klub rodičů a přátel. Části výboru Klubu se myšlenka zalíbila. Klub rodičů pak požádal Brno a Bystrc o dotaci; jak Brno, tak městská část, se rozhodly na altán přispět.

Vývoj projektu má však k přímočarosti a jasnému směru dost daleko. U některých členů sdružení se už od počátku nápad, aby Klub rodičů postavil na školní zahradě altán pro výuku, setkává s notnou nedůvěrou. Zdá se jim, že projekt je pro sdružení příliš velké sousto – kalkulace celkových nákladů se pohybují kolem 110 tisíc korun, což násobně převyšuje roční rozpočet Klubu. Dotace poskytnutá městem Brnem pokryje jen necelou pětinu předpokládaných nákladů a zbývající potřebnou sumu Klub rodičů v pokladně nemá. Existují i další nevyjasněné problémy – velmi vágně definovaný účel budovy a způsob jejího využití nebo financování dlouhodobé údržby.

Přesto však projekt postupuje.

„Potíže s financováním je možné vyřešit rozdělením stavby do dvou etap,“ myslí si předsedkyně Klubu rodičů Michaela Lužová.

Pro altán se našlo i vhodné místo za zahradami rodinných domů na Joukalově ulici.

„Halas z altánu nesmí rušit při výuce ostatní, proto by neměl by stát bezprostředně u školní budovy. Zároveň musí být plocha pro něj dostatečně velká,“ popsala členka klubu Hana Jindrová. Oba požadavky vybrané místo splňuje.

V příštím týdnu rodiče plánují schůzku s ředitelkou školy Ludmilou Eliášovou a učiteli. Na setkání by měli přesněji určit, co od přírodní učebny škola očekává a podle toho pak navrhnout konkrétní řešení stavby.

-vl-

Ke stažení

Smlouva o poskytnutí dotace 2012 MMB OŽP na altán
Žádost o dotaci MMB OŽP na altán
Přehled schválených dotací na podporu projektů ekologické výchovy v Brně na rok 2012
Žádost o finanční dar MČ Brno-Bystrc na altán

Související

Altán se líbí i Bystrci. Co teď?
Město Brno přispělo i na altán
Stránky Klubu rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32
Stránky ZŠ Heyrovského

7 komentářů k příspěvku „Altán u školy vystupuje z mlhy”

 1. DÁŠA říká:

  Vypadá pěkně,určitě se bude dětem líbit.

 2. Tomáš Ruprecht říká:

  Já myslím, že je to pouze ilustrační foto 🙂 Ale nápad je to super 🙂 Kdyby potřebovali pomoct při stavbě, tak se hlásím jako pomocník (nejsem dřevostavař, ale kdyžtak můžu dělat fci generálního – obecného pomocníka 🙂

 3. Viktor říká:

  Jde opravdu o ilustrační foto. Projekt teprve vznikne, až škola specifikuje požadavky a způsob využití. Tomáši, to jste neměl říkat, pomocníka je zapotřebí každou chvíli.

 4. E.P. říká:

  Myslenka vyuky venku v prirode na cerstvem vzduchu je super, ve skutecnosti vyuka venku = zadna vyuka…

 5. Tomáš Ruprecht říká:

  S tím si dovolím nesouhlasit, viz 4 semestr na MZLU, kdy jsme měli GISy (Geografické informační systémy) občas v Arboretu( někde zde: http://mapy.cz/s/3I22), pravda byly to jen přednášky, cvičení si lze těžko představit, když se bez PC neobejdete:-) A je asi pravda, že pro základoškoláky bude výuka venku spíše výzvou to decentně bojkotovat 🙂

 6. Viktor říká:

  Počítejte i s prvním stupněm. Hledání mravence v trávě, počítání nožek, něco o rostlinách…

 7. Tomáš Ruprecht říká:

  No já si dovedu představit např. i výuku matematiky prvního stupně: Kdo první vypočte plochu podstavy tohoto altánku, má jedničku s hvězdičkou, dvakrát podtrženou a kdo spočítá povrch střechy, dostane jedničku i z tělesné výchovy 🙂 – pokud bude totiž střecha šikmá, tak se to asi neobejde bez kaskadérských kousků s krejčovským metrem v ruce 🙂

Zanechte komentář

3 + 3 = ?