Sdílet
Do galerie jednou za 50 let. O osudu Wannieck Gallery se rozhodne v úterý

Bystrčník 25. 3. 2013 v 05.20 Témata: , , , , , , ,

wannieck-gallery-anketa

Soukromá galerie současného umění Wannieck Gallery, sídlící od roku 2006 v prostorách rekonstruované továrny Vaňkovka, dostala na konci února výpověď. Galeristé neplatili nájem a tak jim společnost Jižní centrum, vlastněná Brnem a spravující budovu Vaňkovky, ukončila nájemní smlouvu. Tím byl nastartován spor, který dosud probíhá.

Útok na kulturu? Péče dobrých hospodářů?

Ačkoli galerie prakticky obratem po vypovězení smlouvy dluh zaplatila, se žádostí o obnovení smlouvy provozovatelé galerie neuspěli. Městská společnost na výpovědi trvala. Tehdy Miroslav Lekeš, ředitel galerie, ve snaze vyvinout na město tlak, sáhl po zbrani, kterou měl první po ruce. Pokusil se celou záležitost mediálně prezentovat jako útok na umění a kulturu. Vydal tiskové prohlášení, založil web Nerušte galerii, jeho podporovatelé začali sbírat podpisy pod petici. Významní umělci publikovali články nebo se podepsali pod prohlášení. Akce pochopitelná, rychlá, zároveň však neobratná a v důsledku spíše kontraproduktivní.

Vedení Wannieck Gallery si neuvědomilo, že chce-li získat podporu veřejnosti a vyvinout na brněnské radní účinný tlak, nemůže stavět jen na provolání uměleckých elit. Na každého voliče, který se skloní před autoritou známého uměleckého jména, připadají tři další, kteří v něm vidí jen intelektuálního snoba, natahujícího věčně ruku chtivou dotací do kapes daňových poplatníků, elitáře, prostými lidmi okázale opovrhujícího. Prohlášení, podepsaným malíři, kurátory, sochaři a výtvarníky snad zatleskají studenti filosofické fakulty, průměrného občana však buď neosloví vůbec nebo v něm vyvolá dokonce negativní reakci.

K tomu se zpočátku galeristé pokusili velmi neohrabaně zamést pod koberec samotný fakt neplacení nájmu. Ani to jim u části veřejnosti příliš bodů nepřineslo. Brněnským radním tak stačilo jen postavit se do role dobrých hospodářů, zodpovědně chránících daňového poplatníka před ztrátami. „Nájem neplatili, na výzvy nereagovali, co jiného jsme měli dělat?“ prohlásil Roman Onderka a ačkoli asi málokdo prohlášením primátora doopravdy věří, i tak do značné míry vyrazil galeristům mediální klacek z ruky.

Zdržovací taktika

Dalším nesmírně účinným prostředkem, jak zbavit  Wannieck Gallery širší podpory, je důmyslná zdržovací taktika společnosti Jižní centrum. Galeristům, kteří se měli nejdříve vystěhovat v technicky nemožném termínu do 10. března, městská společnost „velkoryse“ umožnila pobývat v prostorách Vaňkovky do konce měsíce. Tím se kontroverze rozplizla v čase.

Politikům, kteří za Jižním centrem stojí, je jasné, že kulturní fronta nedokáže udržovat mediální tlak dlouho. Jak rychle hysterie vzroste, tak rychle zase opadne. Na konci března už se bude veřejnost zajímat o něco zcela jiného. Spor se navíc do té doby podaří dokonale zamotat a učinit tak od začátku obtížně komunikovatelnou záležitost běžnému člověku už zcela nepochopitelnou.

V březnu proběhla mezi Wannieck Gallery a městem už dvě jednání. Věc se však nikam neposunula ani v nejmenším. Výpověď stále platí a pokud se nic nezmění, na konci března se musí galerie vystěhovat.

Do galerie jednou za půlstoletí

Čtenáři Bystrčníku jsou velcí milovníci současného výtvarného umění. Tak by se daly interpretovat výsledky ankety, kterou jsme se pokoušeli zjistit návštěvnost Wannieck Gallery. Pokud by hlasující v anketě byli typickým vzorkem obyvatel Brna, ročně by galerii navštívilo více než 200 tisíc lidí a galerie by tak směle konkurovala například zoo nebo Národnímu divadlu Brno.

Skutečnost je však výrazně jiná. Ačkoli galerie sama čísla návštěvnosti nezveřejňuje, lze v diplomové práci Jitky Zaoralové dohledat, že v roce 2009 do galerie zavítalo 2 344 návštěvníků a v roce následujícím 4 075 osob. V roce 2011 se návštěvnost pohybovala kolem 4 500 lidí a podle tvrzení Miroslava Lekeše přišlo v roce 2012 do Wannieck Gallery „kolem osmi tisíc lidí“. Ani jedno z čísel nelze nijak ověřit ani srovnat s výnosy ze vstupného.

Je to hodně nebo málo? Návštěvnost osmi tisíc lidí ročně znamená pouhých 23 osob denně. Jinými slovy, chcete-li najít poblíž centra Brna klidné tiché místo, kde téměř s jistotou budete na rozlehlé ploše docela sám, je Wannieck Gallery přesně to, co hledáte. Průměrný Brňan navštíví galerii jen jednou za padesát let a pokud budeme uvažovat celou aglomeraci, budou výsledky už vysloveně absurdní.

Lze namítnout, že expozice tohoto typu jsou už prostě takové. Nicméně ani v porovnání s podobnými institucemi v Brně si Wannieck Gallery nevede příliš dobře. Dům umění města Brna navštíví ročně 13-22 tisíc lidí, a to vystavuje na ploše zhruba poloviční oproti Wannieck Gallery. Celková návštěvnost Moravské galerie v Brně byla v roce 2011 109 512 osob; na každou z výstav Moravské galerie přijde zhruba tolik lidí, co za celý rok do Wannieck Gallery.

Otevřeně řečeno, Wannieck Gallery je elitním klubem. Její veřejná prospěšnost a užitečnost pro daňového poplatníka je – při vší úctě k umění – nejen sporná, ale doslova žádná. Brňané galerii nenavštěvují a kdyby byla zrušena, nikdo si toho nevšimne. Chápu, že se provozovatelům WG toto tvrzení dotkne – ani mně se nelíbí -, stěží lze však uvedená čísla vykládat jinak.

Co bude dál?

Po počátečním furore zůstávají galeristé mediálně pasivní. Nepokusili se využít ve svůj prospěch například návštěvy škol v expozicích, jimiž mohli posunout svůj obraz směrem k vzdělávací instituci. Prohlášení dětí, rodičů a učitelů by byla mediálně vděčnější než sporná podpora elitních umělců; Wannieck Gallery však nic takového nepodnikla. Snad si její vedení tuto možnost neuvědomilo, snad zjistilo, že mediální tlak může způsobit víc škody než užitku. Možná vedení galerie už dokonce rezignovalo. Tomu by odpovídal i fakt, že Wannieck Gallery nijak výrazně nekritizovala ani prapodivný nápad Brna na zřízení městem řízené nadace. Ta by podle neurčitých prohlášení radních měla převzít od Wannieck Gallery většinu provozu, pokud by to však vůbec bylo realizovatelné, daňového poplatníka by to vyšlo patrně výrazně dráž, než kdyby pozdě platící soukromí galeristé neplatili nájem vůbec.

V celém obraze v tomto okamžiku chybí nejdůležitější kousek skládačky – není známo, jaký je skutečný cíl a motivace společnosti Jižní centrum. Je už zřejmé, že pouhá ochrana před neplatícím nájemníkem to není. Wannieck Gallery dluh uhradila a opakovaně nabídla silné záruky, že k podobné situaci v budoucnosti nedojde. Nadační plány města jdou přesně opačným směrem, než prohlášení o zodpovědném hospodaření s veřejným majetkem. Bohužel pokusy získat informace od insiderů prozatím selhaly a zbývají jen spekulace. Je cílem politiků soukromou galerii z Vaňkovky opravdu vystrnadit nebo jen přitlačit co nejvíc ke zdi a vynutit si pokračování provozu za podmínek, které by jinak galeristé nepřijali? Odhaduji, že spíše to první. Zdá se, že v této chvíli již Jižní centrum přetáhlo strunu. Z rozhovorů s lidmi z Wannieck Gallery dnes zaznívá víc než ochota přistoupit na cokoli odhodlání odejít se vztyčenou hlavou.

Rozhodujícím dnem nyní bude 26. březen. Tehdy se sejde představenstvo Jižního centra a bude znovu rozhodovat, zda Wannieck Gallery nájemní smlouvu prodlouží.

Viktor Lošťák

 

Ke stažení

Plné znění tiskového prohlášení vedení Wannieck Gallery (PDF)
Tiskové prohlášení magistrátu města Brna (PDF)

Související

Wannieck Gallery: Město chce nadaci. Řešení horší než problém
NerušteGalerii.CZ – web na podporu Wannieck Gallery
Smlouvy se musejí dodržovat i v kultuře – primátor Roman Onderka
Brněnskou Wannieck Gallery může zachránit nová nadace
Jednání Wannieck Gallery s městem nic nezměnilo
Wannieck Gallery se nemusí vystěhovat hned. Její budoucnost je však stále nejistá
Anketa: Jaká je skutečná míra veřejné prospěšnosti Wannieck Gallery?
Wannieck Gallery: Pronajímatel vyhodil dlouhodobého neplatiče
Rušení brněnské Wannieck gallery je alarmující
Mlží galeristé o platbách? Wannieck Gallery sází na medializaci
Město zlikvidovalo Wannieck Gallery, ta volá o pomoc
Stránky Wannieck Gallery
Město Brno vypovědělo nájemní smlouvu Wannieck Gallery
Wannieck gallery dostala výpověď. Brno nás potopilo, tvrdí
Brno vypovědělo z nájmu Wannieck Gallery, platila pozdě a nepravidelně
Brno vypovědělo nájem Wannieck Gallery. Dlužili 500 tisíc korun, říká primátor Onderka
Brno vypovědělo nájem největší galerii ve městě

Zanechte komentář

3 + 3 = ?